Про козацтво Овруччини до Дня українського козацтва

14 жовтня величне свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке для усіх православних є одним з найбільших релігійних свят осені. Українцям здавна була притаманна особлива любов і шанування перед святою Богородицею.

Українське козацтво – явище унікальне, йому належить досить помітне місце в історичному процесі України. Козацтво було носієм самобутності українського народу, його головних ознак і духовного початку: рідної мови, віри, традицій та звичаїв. Козацтво наше зародилося в різних частинах України: на Дніпрі, зокрема, в районі Черкас та Канева, на Південному  Поділлі, на Чернігівщині, Полтавщині, Волині.

Не обійшли стороною події козацького середньовіччя України й територію сучасної  Житомирщини. У поліському краю народились гетьмани І.Виговський  та І.Самойлович, козацькі полковники М.Небаба та Ю.Немирич. 

Серед найосвіченіших  людей своєї доби, якими по праву пишаємось був і наш земляк, гетьман України Іван Виговський із села Вигове Овруцького повіту.

Біля витоків української державності стояв відомий військово-політичний діяч, уродженець Овруча Остап (Остафій) Дашкевич.

В Овручі (1595-1596 рр.) розташовувалось українське військо, яке очолював гетьман Григорій Лобода, а потім – Матвій Шаула.

1648 р. утворено Овруцький полк. З Овручем пов’язана діяльність козацьких полковників Іллі Голоти, Василя Микулинського, Йосипа Наталчича, Якова Бруяки, Михайла Хромейки, Філона Гаркуші, Василя Виговського, Дем’яна Децика.

Одним із найвидатніших представників козацької старшини XVII ст. був Юрій Немирич. Батько Немирича – підкоморій Київський і староста Овруцький мав багато маєтностей в Київському воєводстві та переважно на території Житомирського  та Овруцького повітів.

Діяльність Юрія Немирича високо оцінювали провідні українські історики, відзначаючи його високу освіченість та дипломатичний талант. Немирича вважають основним автором Гадяцького договору (1658р.) про автономію України.

Відродження козацтва на Овруччині почалося з 1989 року. Офіційно Древлянський Гайдамацький кіш (ДГК) був створений 28 червня 1993 року та зареєстрований в м.Коростень, до нього увійшли й овруцькі козаки.

Овруцький районний осередок українського козацтва зареєстровано 11.02.2011 року.

Важливим напрямком діяльності овруцьких козаків є відновлення історичної пам’яті народу, повернення йому славних імен тих, хто зі зброєю в руках боровся за свободу України.

28 червня 2014 року за ініціативи козаків районного осередку  в Овручі урочисто відкрито та освячено пам’ятник «Козакам Овруччини». Він створений у вигляді каменю-моноліту, в який вмонтовано чорну плиту з габро. На ній вирізьблено білий козацький хрест  і прізвища 12-ти козаків, під ними – козацькі символи: булава та дві шаблі навхрест.

Так вшановано пам’ять наших земляків – героїв доби Козацтва в Україні, які стали взірцем української нації на  віки.

Шановні жителі громади, шанувальники історії!  У фонді  Овруцької  центральної бібліотеки ім.А.Малишка є багато видань про історію козацтва в Україні. А також, ви можете ознайомитись з книгою «Козацтво Волині-Житомирщини»: нариси з історії / С.П.Щерба та ін.. – Житомир: «Полісся», 2013.  В книзі йдеться про особливості суспільного розвитку західного регіону України в ХІІІ-ХІХ ст., становлення й зміцнення козацтва на Волині, його боротьбу проти зовнішніх та внутрішніх ворогів, процес виникнення та діяльності козацтва нової доби.

 

Источник: http://ovruch.in.ua/2020/10/13/pro-kozatstvo-ovruchchyny-do-dnya-ukrayinskogo-kozatstva/

  • 13.10.2020
  • 145 просмотров