Відкриття пам’ятника ромам, яких було вбито біля села Дівошин

Немає нічого важливішого за життя людини, і якщо це життя безневинно забране – це великий гріх. Коли ж згадка про таку трагедію губиться, стирається з пам’яті людської, то трагедія може повторитись…і її ніхто не зупинить.

На території України є місця, де в роки Другої світової війни страчували ромів та євреїв, і ці місця нічім не позначені. У час німецької окупації України було вбито переважну більшість українських ромів – понад 12 тис. дітей, жінок, чоловіків. Окрім того, в румунській зоні окупації між річками Дністер і Південний Буг загинуло понад 11 тисяч ромів. Одне з таких місць знаходиться поблизу села Дівошин: де німецькими нацистами було вбито понад 80 ромів.

З метою збереження пам’яті про ромів, яких було безневинно вбито, у рамках міжнародного проекту ” Protecting Memory” (“Захистимо пам’ять”) у с.Дівошин  встановлено пам’ятний знак, інформаційну стелу та висаджено “Ліс пам’яті”.  80 молодих дерев символізують кількість жертв і мають захистити територію від сільськогосподарського використання.

Церемонія відкриття відбулася за участю директора Фонду “Меморіал убитим євреям Європи” – Уве Ноймеркера, голови Центральної ради німецьких сінті та рома – Олівера фон Менгерсона, дослідника проекту ” Захистимо пам’ять” – Михайла Тягового, народного артиста України – Ігоря Крикунова, Овруцького міського голови – Івана Коруда та краєзнавців: Костянтина Бондарчука і Якова Грищука. Академічний музично-драматичний театр “Романс”  допоміг присутнім відчути увесь трагізм цієї події.

У відкритті брали участь учні ОЗО ” Покалівський ЗЗСО І-ІІІ ст.”. Представники науково-дослідницького центру “PPF” , що функціонує на базі закладу презентували громаді свій дослідницький проект: інформаційні банери про Геноцид ромів та Голокост на Овруччині.

У рамках проекту та за підтримки Українського центру вивчення історії Голокосту, Овруцького районного осередку товариства “Просвіта” на базі Овруцької центральної бібліотеки для дорослих  імені А.Малишка було проведено історико-краєзнавчу конференцію” Овруччина у І пол.ХХ ст. Геноцид на території краю.”. Завдяки об’єктивному та незаангажованому підходу до історії організаторів конференції: Петра Левківського, Ярослава Чіпака, Юлії Давидюк, Ганни Чіпак, Марії Якимчук та науковців із Житомира (Генадія Махоріна, Наталії Ковшевної, Володимира Білобровця), Коростеня, Словечно (Сергія Жили) усі присутні дізналися важливі факти з історії Овруччини цього періоду. Справжнім відкриттям для усіх присутніх стала інформація про життя та діяльність Павла Ковжуна, яку для конференції надав краєзнавець Олексій Кравчук. Цікавим виявилося і дослідження постаті відомого на Овруччині повстанця проти радянської влади Гарася, яке підготувала Юлія Давидюк.

Конференція пролила світло на ще одну трагічну сторінку історії нашої країни в період, коли більшовики кривавим терором “Геноцидом українців”  утверджували свою владу. Разом з тим нам важливо пам’ятати правду про події Другої світової війни на Овруччині та невинних жертв цієї війни.

Тож пам’ятаймо минуле та шануймо пам’ять усіх жертв Геноциду на Овруччині: українців, ромів, євреїв.

 

Источник: http://ovruch.in.ua/2019/06/20/vidkryttya-pam-yatnyka-romam-yakyh-bulo-vbyto-bilya-sela-divoshyn/

  • 20.06.2019
  • 141 просмотр